Żyjące ogrodzenie z krzaków liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast w jaki sposób je posadzić a także doglądać?

Zielone ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A jak je posadzić i doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Zdobi botanik, ochrania nas przed miejskim zgiełkiem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem sąsiadów. Wytwarza miły cień, umożliwia azyl ptakom. Żywopłot amortyzuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które powstają za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego założeniem musimy podjąć decyzję, jaką rolę ma pełnić w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie, czy pomóc w rozdziale skweru na mniejsze części oraz stworzeniu nastrojowych zakątków? Winniśmy też podjąć decyzję, jaką płot będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór rodzaju rośliny lub krzewu.

Olbrzymią zaletą ogrodzeń z drewek i krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. Podczas gdy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal dobrze maskują nas przed wzrokiem ciekawskich.

Przeważa głos, że najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” tudzież „Spiralis”, które bez obcinania utrzymują wąski kształt. Kiedy zdobędą spodziewaną wysokość wycinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy bądź świerki żądają systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztachety Winylowe wybieramy iglaki wytrzymałe na zimno. Wrażliwe tuje wschodnie a także cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Słabością takich nasadzeń jest dość wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich często przycinać.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają uniesione pędy oraz odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najpoprawniej sprawdzają się odporne na mrozy buki i graby.

Takie drzewa, systematycznie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, z tego powodu pozyskane z nich zielone ogrodzenia Poznań, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez parkan nie przedostanie się ani gość, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia o odmiennej wielkości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów służą za szkielet rabat oraz ścieżek, separują od siebie poszczególne części skweru. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najakuratniej, jak je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, takich jak ligustr, leszczyna czy jaśminowce, możemy uzyskać całkiem pokaźne zielone ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają oddzielać park od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi parku, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez przycinania rozrastają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. To wyjście zdaje porządnie egzamin również w przypadku krzewów efektownie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Chociaż te rodzaje można także strzyc, niemniej jednak wówczas znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia Poznań polecane są również krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia najporządniej nadaje się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Choć i one po srogich zimach bywają nieraz oszpecone przez listowie. Na zachodzie Europy lubiane są zielone sztacheta z plastyku z laurowiśni czy też zimozielonych typów berberysów. Niestety , w polskich warunkach klimatycznych ich listki nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Wskutek tego, jeśli już zdecydujemy się na taki parkan, winien być on niski (do 60-80cm), żeby można go było opatulić na zimę agrowłókniną a także swobodnie wyciągnąć zaschnięte części.

Jeśli chcemy uzyskać wyjątkowo ozdobny parkan, warto posadzić naprzemiennie dwie lub trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy wznosimy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listowie na zimę, korzystnie jest obsadzić go drugim, niewielkim, np. spośród iglaków ewentualnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztacheta plastikowe strzyżone z fantazją- z kędzierzawą linką „grzbietu” lub wystrzyżonymi wieżyczkami. Należy im jednakże poświecić dużo czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s