Wierzba wypuści nawet z kawałka gałęzi.

Wierzba wypuści nawet z kawałka gałęzi.

Wykorzystując ten fakt, zdołamy spośród niej wykonać zadziwiające formy żywopłotów. Z tej przyczyny nasze ogrodzenie posiądzie unikalny wygląd a także będzie się wyróżniać pośród ogrodzeń w otoczeniu.

Wzrastające na posessji oraz podmokłych łąkach wierzby od dawna zadomowiły się w naszych skwerach. Doceniliśmy je poprzez urodę i charakterystyczne kotki. Nie są pracochłonne, wymagają wyłącznie wiele wody i nieco światła. Zaspokoją się niby każdą ziemią.


Mało krzewów umie również równie błyskawicznie pobudzać utracone odrosty i odrośle. Wierzby wybitnie bezproblemowo rekonstruują również osobisty system korzeniowy. Wystarczy, iż obcięty względnie nawet ułamany patyk w ulewnej glebie po niedługim czasie ukorzeni się i ufunduje zaczątek nowej roślinie. Pewna osoba wpadła na idea, iżby spośród wierzb robić zaplątane przęsła w płocie czy płoty zalane liśćmi. Na pewno powinno się dysponować tak ekstrawaganckie płot. Najlepiej do stworzenia takiego parkanu zastosować następujące gatunki wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), tytułowana konopianką, oraz jej liczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te gatunki wierzby na ogrodzenia mają parę wspólnych cech:

fabrykują proste, długie oraz niezmiernie ciągliwe pędy – z racji tej można bez trudu modelować formę ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po ścięciu- w skrótowym czasie zdołamy wypleść pełne przęsło na ogrodzenie;
niepomiernie bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej zdolności do założenia takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Podczas gdy posiadamy już myśl na postać płotu, musimy dostać adekwatne wierzbowe odnogi na płot. Niestety, odszukanie ich w przesłankach samoistnych jest syzyfowe, albowiem dziko rosnące krzaki nieczęsto emitują niezmiernie długie oraz prostolinijne pędy. Najprzyzwoiciej jest założyć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie trzeba zaczekać parę lat.

W celu domniemania plantacji wierzby na ogrodzenie wyselekcjonujmy nasamprzód miejsce w ogrodzie, odrobinę przez nas odwiedzane oraz najmniej .Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę flancy, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak rozsad użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie gałązki rozciągłości 25-30 cm, jakie możemy zdobyć spośród dziko narastających roślin. Nim zasadzimy trzeba je zanurzyć na 24 godziny w głębi, by się poprawnie napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie żeby górował tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny błyskawicznie się zagęszczają, stąd to też powinny rozwijać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy bądź dwa koncesjonujemy roślinom swobodnie rozwijać się, po czym ścinamy je| na wielkość około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosną następnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki z rzadka przewyższają 2m, toteż na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze rok.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku do kilkunastu gałązek, jakie wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s